Duben 2008

Putim 2008

25. dubna 2008 v 22:13 | Chobotnice |  akce - ohlédnutí
Ahoj, tak místo reportáže můj úvodní předsednický proslov:
.
MÝM ZLATOKOPŮM!
Tak to vidíte ani jsme se nenadáli a je tu nový předseda. Snad už jsem to stihnul rozdýchat… Mám za sebou první dny v úřadu, zjistil jsem vzápětí po volbě, že i předseda musí nadále třeba chodit na záchod, J a dokonce i do práce (!!!). L
Pokud moje paměť sahá, (tento údaj u mne kolísá zhruba mezi třiceti lety a nulou) jsem nejmladším předsedou v úřadě. Co to znamená? Třeba dobrou zprávu, že se klub regeneruje a má i dost členů, kteří jsou i mladší, než existence klubu.
Na valné hromadě zazněly různé cíle a mety, třeba ohledně stavu našeho účtu. To je jistě dobré, je to potřeba a částka okolo čtvrt milionu na účtě nám dává například záruku, že i bez pomoci zvenčí dokážeme uspořádat mistrovství, nebo alespoň krýt náklady s ním spojené, než nám je naši nespočetní sponzoři uhradí. Ale náš Klub je již ve svém statutu neziskovou organizací a ani není účelem hromadit závratné sumy… Ten pravý program nevidím v nějakých vysokých cílech (nejzávaznější a nejnáročnější z cílů je jednou za pár let uspořádat mistrovství republiky), ale v cestě k nim a v jejich prožívání. To ovšem neubírá zodpovědnosti za tuto činnost. Kdyby někdo nějaká zjednaná firma uspořádala na klíč mistrovství v rýžování, byla by to pro nás asi akce dost sterilní, bez šťávy a osobního kouzla. Pokud má každý z nás možnost vtisknout takové akci podle možností něco ze svého, je to zcela o něčem jiném. Tak, jako nejsme, zejména v v podmínkách našich současných nalezišť, zlatokopy, abychom si ve svých sejfech nahromadili co největší hromady zlata, jde spíš o prožití cesty od hledání lokality, přípravy, rýžování až po finální špetku zlata, více suvenýr, než hmotné bohatství. Dnes není problémem koupit si zlato ve formě přírodních nuggetů z celého světa, nebo ve formě cihel od gramu výše, ale narýžovat si trosku zlata vlastními rukama. Řečeno moderním jazykem jde o jakousi "zlatokopeckou virtuální realitu".
Jednou, na valné hromadě jednoho evropského zlatokopeckého klubu, když se jednalo o výši členských příspěvků, se pochybovačně zeptal tamní člen: "A co mi vlastně takové členství přináší? Co mi to dá?" Co si my můžeme odpovědět na tyto otázky? Vezmu to podle sebe: členství v Klubu mi dává možnost "být aktivně u toho", pocit sounáležitosti a sdílení s podobně postiženými kolegy. V USA se členství v prestižních zlatokopeckých klubech, hlavně to s nízkým pořadovým číslem, prodává, či draží za nemalé peníze. Být členem jednoho z ze zakládajících klubů WGA mi přijde být slušně prestižní… Dále je tu možnost půjčování a používání klubového náčiní, které pro jednotlivce může být nedostupné cenou i obtížně skladovatelné. Doufám, že pro členy ČKZ bude účast v Klubu i nadále dost atraktivní, že přitáhne i další lidi s podobným zájmem a že budeme klubem všestranně aktivních zlatokopů.
Události poslední valné hromady mi dávají možnost účastnit se zlatokopeckého klubového života s větší vahou a zodpovědností. Doufám, že jednou se budu moci ohlédnout na svou práci vykonanou v Klubu s uspokojením, které, jak doufám, se mnou budete sdílet.
Chtěl bych poděkovat všem, kteří mne zvolili, či spíše říci, že si velice vážím jejich důvěry ve mne. Vážím si i toho jednoho vzácného hlasu proti, alespoň nebyla volba jednobarevná. Chtěl bych poděkovat i nově zvolenému výboru a revizní komisi, že se obětavě nechali zvolit. Děkuji i Dáše Kapkové a Dáše Chloubové za jejich dosavadní práci pro klub. Děkuji Plzeňské sekci za slib upořádání příštího otevírání klajmů.
.
Doufám, že jsem si moc necintal na pentli...

The english corner

18. dubna 2008 v 21:09 | Chobotnice
2day I decided to establish the ENGLISH CORNER on my blog. Here is the right place for Czech goldpanners to practise their English (I need it much too…). Or for my gold friends to write here their ussual sentences as "I didn´t understand a word from this pages" or any questions, inventions, threads etc…
Here is the little goldpanner´s dictionary, to help wiewing other sections of this web.
Zlato……….gold
Zlatokop…...goldpanner (exactly gold digger)
Rýžovat…....to wash gold
Pánev………pan
Kýbl………..bucket
Písek……….sand
Rum………..rum

Lopata

5. dubna 2008 v 22:38 | Chobotnice |  vercajk
Na stránkách
je lopata, zmenšenina klasický americký lopaty. Celková dýlka je 70cm. Taková šikovná lopata do většího báglu.
Myslim, že by se to hodně lidem moc líbilo, šlo by jen vo to, domluvit se a koupit jich víc najednou, aby nebylo poštowný tak drastický. Cena je tam asi 6,7 liber, což bez poštownýho nejni moc drastický, vezmeme-li v potaz, že americká lopata je věčnej výrobek.
Votevři si článek, je tam i důležitá anketa

Gumová pánev?

5. dubna 2008 v 22:30 | Chobotnice |  vercajk
Ahoj, tak dnes vám chci vylíčit, co sem vyhandloval s jednim Američanem z Aljašky za šupinovou pánev a pár dolarů. Je to pánev chráněná US patentem č. 3,407,933 Přišlo to složený ve vobálce a rajnkór nic se tomu netalo, anštok je to gumový. Dyš se to srovná, je to kuželovitá pánev, ale hlubší a menší na průměr, zkrátka menší a se strmějším úhlem, než jsou naše čínský pánve. Trochu jako Vildův klobouk, kdyby se pogumoval. Jmenuje se to GOLD CONE, což bych přeložil zhruba jako zlatý kužel. Práce by měla probíhat tak, že se do něj nasype písek s vodou a žmoulá, točí se mezi rukama ve stylu prosím, prosím. Zlato se pohybem písku usadí dóle a pak nastává revoluční okamžik - pánev se kousek nade dnem přeloží, tím se zaškrtí nabohacená část a horní část se vyleje. Takže odpadá tradiční fáze odmejvání lehkýho podílu. Jak se šlich dočišťuje, to jsem od výrobce nezjistil, ale vono to nějak půjde. Trochu to připomíná Reichlovu teorii mražení, vyklápění a odsekávání nabohacenejch částí šlichu. Výhodu ten kus cajku má, že se v pohodě vejde i do expedičního báglu, nezabere moc místa, nerozbije se a moc neváží. Je to taková americká technika, samozřejmě, že pánev, třeba čínská a klasiký rejžování je lepší, ale to už je trochu vyšší škola, něco, jako pro Američana řídit auto s manuální převodovkou. Je to pro nás spíš taková zajímavá kuriozitka, než aby se to soustavně používalo. Leda na nějaký ty expedice.
Jeden vobrázek je převzatej ze stránek výrobců týdle kuriozity http://www.thegoldcone.com/index.html
Votevři si článek, je tam i anketa.